National Champions crowned at the RCA National Championships in Burnaby

HomeNews EventsNews

Burnaby, BC - The 2017 RCA National Rowing Championships – Canada Cup (NRC-CC), hosted by Rowing BC, wrapped up at Burnaby Lake on Sunday with over 200 athletes competing from across Canada. The regatta was held from Thursday, November 9th until Sunday, November 12th.

The Canada Cup portion provides the opportunity for Canada’s developing rowers to compete against other provinces within larger crews that include National Team Athletes who originated from their home province.

In addition to the National Rowing Championships and Canada Cup, RCA celebrated the 25th anniversary of the 1992 Olympic Rowing team. Medal winning crews from the 1992 Olympic Rowing team were inducted into the Canadian Rowing Hall of Fame along with members in the coach and builder categories.

The Athlete Awards Banquet took place on Saturday, November 11th, 2017, at the Hilton Vancouver Metrotown, celebrating top performers at the National Rowing Championships.

For full list of results, click HERE.

National Rowing Championships Results

Junior Women’s Single Sculls
Anna Burnotte (Quebec) – Gold
Lucy Black (New Brunswick) – Silver
Claire Ellison (Nova Scotia) – Bronze

Under-23 Women’s Single Sculls
Caileigh Filmer (British Columbia) – Gold
Louise Munro (Ontario) – Silver
Antonia Frappell (British Columbia) – Bronze

Women’s Single Sculls
Carling Zeeman (Ontario) – Gold
Caileigh Filmer (British Columbia) – Silver
Louise Munro (Ontario) – Bronze

Under-23 Lightweight Women’s Single Sculls
Larissa Werbicki (Saskatchewan) – Gold
Jenny Casson (Ontario) – Silver
Rebecca Kingston (British Columbia) – Bronze

Lightweight Women’s Single Sculls
Jill Moffatt (Ontario) – Gold
Larissa Werbicki (Saskatchewan) – Silver
Ellen Gleadow (British Columbia) – Bronze

Para Rowing 2 - Women’s Single Sculls
Christine Robbins (British Columbia) – Gold

Junior Men’s Single Sculls
Karl Hare (Alberta) – Gold
Tanner Wick (British Columbia) – Silver
Terek Been (Ontario) – Bronze

Under-23 Men’s Single Sculls
Trevor Jones (Ontario) – Gold
Gavin Stone (Ontario) – Silver
Lucien Brodeur (Ontario) – Bronze

Men’s Single Sculls
Andrew Stewart-Jones (Quebec) – Gold
Trevor Jones (Ontario) – Silver
Matthew Buie (Ontario) - Bronze

Under-23 Lightweight Men’s Single Sculls
Patrick Keane (British Columbia) – Gold
Aaron Lattimer (British Columbia) – Silver
Vlad Timinsky (British Columbia) – Bronze

Lightweight Men’s Single Sculls
Patrick Keane (British Columbia) – Gold
Max Lattimer (British Columbia) – Silver
Joshua King (Ontario) – Bronze

Para Rowing 1 - Men’s Single Sculls
Loren Pearson (British Columbia) - Gold
Paul Finkbeiner (British Columbia) – Silver

Para Rowing 2 - Men’s Single Sculls
Jeremy Hall (Alberta) - Gold

Junior Women’s Pair
Emma Gribbon and Danae McCulloch (British Columbia) – Gold

Under-23 Women’s Pair
Ivy Elling Quaintance (BC) and Emily Thompson (ON) – Gold
Maxine Chapman and Avalon Wasteneys (British Columbia) – Silver
McKenna Simpson and Piper Battersby (British Columbia) – Bronze

Women’s Pair
Kristin Bauder and Lisa Roman (Ontario) – Gold
Christine Roper (ON) and Nicole Hare (AB) – Silver
Olivia King and Morgan Cathrea (British Columbia) – Bronze

Junior Men’s Pair
Brendan Wall (BC) and Matthew Schultz (ON) – Gold
Mitchell Rodgers and Andrew Allan (Ontario) – Silver
Tristan Kays and Noel Baisor (Nova Scotia) – Bronze

Under-23 Men’s Pair
Brendan Wall (BC) and Matthew Schultz (ON) – Gold
Eric Arscott and Mathew Szymanowski (Ontario) – Silver
Travis Gronsdahl and Isaac Donaldson (British Columbia)

Men’s Pair
Ben De Wit (British Columbia) and Mackenzie Copp (Ontario) – Gold
Kai Langerfeld (BC) and David DeGroot (Ontario) – Silver
Taylor Perry (NB) and Martin Barakso (BC) – Bronze

Thank you to Rowing BC for hosting a successful event again this year!